GRY GRY
Menu Tczewskie


Strona Główna


Historia Tczew


Herb Tczewa


Kościoły Tczewa


Stary Tczew


Usytuowanie Tczewa


Tczew i Okolice


Zabytki Tczewa


Sławni Tczewiacy


Władze Miasta


Galeria


Ważne Informacje


Służby Alarmowe


Jednostki Organ...


Edukacja


Azyl - Dla zwierząt


Hotele i Noclegi


Służba Zdrowia


Rozrywka


Gry Online


Teksty SMS


WierszykiZabytki Tczewa


Jesteś naszym :

odwiedzającym

Zabytkowe mosty przez Wisłę
Wiślane mosty stanowią szczególną atrakcję Tczewa. Jako pierwszy, w latach 1851 1857, powstał most drogowy i był wówczas jednym z najdłuższych na świecie (837 metrów długości). Jego budowa kosztowała 4 miliony talarów. Kamień węgielny pod budowę położył Fryderyk Wilhelm IV. Most początkowo miał dziesięć wież i dwie bramy wjazdowe z pięknymi portalami do dzisiaj pozostały jedynie cztery wieże. Amerykańskie Towarzystwo Inżynieryjne uznało most tczewski za międzynarodowy zabytek inżynierii budowlanej (na tej samej liście jest m.in. paryska wieża Eiffela).
Drugi most, kolejowy, powstał w latach 1888 1890.

Muzeum Wisły
To jedyne w Polsce, a trzecie w kolejności powstania (działa od 1984 r.) na świecie muzeum poświęcone rzece. O jego lokalizację ubiegało się kilka miast: Sandomierz, Kazimierz Dolny, Wyszogród, Toruń, Gniew i Włocławek. Powierzchnia ekspozycyjna obiektu wynosi 2100 m kw. W muzeum można oglądać tematyczne wystawy stałe:Łodzie ludowe dorzecza Wisły, Dzieje żeglugi wiślanej, Dzieje kajakarstwa polskiego oraz ekspozycje czasowe.
W planach na najbliższe lata jest utworzenie, na bazie dzisiejszego Muzeum Wisły, Centrum wystawienniczo regionalnego dolnej Wisły. Ideą samorządu jest wzbogacenie oferty turystycznej i lepsze wykorzystanie ogromnego pofabrycznego zabytkowego obiektu.

Park Miejski i amfiteatr
Zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Starsza część parku położona w parowie powstała w drugiej połowie XIX wieku. Natomiast górna część, południowa, pochodzi z XX stulecia. W bogatym drzewostanie parku są również egzotyczne drzewa i krzewy. Znajduje się tu także amfiteatr i muszla koncertowa. Latem, w każdą niedzielę organizowane są imprezy kulturalne, koncerty, spektakle teatralne cieszące się ogromnym powodzeniem. W pobliżu wejścia do parku leży głaz, na którym umieszczono tablicę upamiętniającą kilkudziesięciu tczewskich harcerzy poległych i zamordowanych podczas II wojny światowej.

Wieża Ciśnień stanowi charakterystyczny element panoramy miasta. Jej wysokość wynosi 40 metrów. Przez wiele lat gromadziła w swoim ogromnym zbiorniku wodę, rozprowadzając ją do mieszkań siłą naturalnego ciśnienia. Obiekt jest przykładem dawnego budownictwa urządzeń komunalnych.

Pozostałości murów obronnych.
Tczew już w XII w. był otoczony wałami o konstrukcji ziemno drewnianej. W XIV w. wybudowano nowe mury obronne z cegły, wzmocnione basztami i wieżami. Ich długość wynosiła około 1270 m. W XVI w. Miasto miało 5 bram, w tym 2 furty oraz 12 wież i umocnionych baszt.
Po XIV-wiecznych murach przetrwały do dziś jedynie fragmenty przy ul. Zamkowej, Wodnej, Rybackiej, Krótkiej i J. Dąbrowskiego, wszędzie mocno zniszczone.

Układ lokacyjny Starego Miasta
przetrwał od czasów średniowiecza niewiele zmieniwszy się przez wieki. Stare, wąskie ulice: Garncarska, Kościelna, Podmurna, Rybacka i Zamkowa zachowały nie tylko swoje nazwy lecz i urok minionych stuleci. Plac Hallera jest centralnym punktem Starego Miasta. Otaczające go secesyjne kamienice pochodzą z XIX i XX w Ciekawostką może być fakt, że większość z nich ustawiono na średniowiecznych fundamentach. Pod nr. 4 urodził się Jan R. Forster (1729-1798), znany geograf i przyrodnik, uczestnik drugiej wyprawy kpt. J. Cooka dookoła świata. W kamienicy przy ul. Krótkiej 11 mieszkał natomiast Nathaniel Mathias Wolf, XVIII wieczny astronom (na dachu budynku miał obserwatorium) i lekarz (był m.in. nadwornym lekarzem rodu Czartoryskich, jego pacjentem był też król Stanisław August Poniatowski; 20 lat przed oficjalnym odkryciem stosował już szczepionkę przeciwko ospie).

Kościół fara pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
to najstarszy zabytek w mieście. Pochodzi z XIII wieku. W 1993 r., podczas remontu, odkryte zostały trzy zamurowane wnęki, a w niszach ujawniły się kolejne warstwy malowideł. Najstarsza z nich, pochodząca z XV w. to fresk świętych niewiast: Katarzyny, Elżbiety, Heleny, Ireny, Jadwigi Śląskiej, Genowefy i Doroty. Każda ze świętych trzyma w dłoniach swoje atrybuty wrzeciono, koszyk, kościół, krzyż itp. Rzadko w średniowiecznej sztuce sakralnej przedstawiano wyłącznie postacie kobiet.

Kościół podominikański pw. św. Stanisława Kostki.
Zakon dominikanów trafił do Tczewa za sprawą księcia Mestwina II, który w 1289 r. wystawił akt fundacyjny pod budowę światyni. Na otrzymanym terenie zakonnicy wybudowali w XIV w. klasztor i kościół w stylu gotyckim z charakterystyczną ośmioboczną wieżą. Po kasacie zakonu dominikanów byl przebudowany na szkołę, pózniej do 1945 r. uzytkowany przez ewangelików. Po II wojnie światowej wrócił w ręce katolików.

Wiatrak typu holenderskiego z 1890 r.
drewniany, podmurowany, z obrotową głowicą; zrekonstruowany w 1950 r. wiatrak jest turystycznym unikatem pomorskiego krajobrazu miejskiego. Posiada rzadko spotykane pięcioramienne skrzydło i obrotową głowicę. Od 1983 r. znajduje się w rękach prywatnych. Wizerunek wiatraka stanowi logo miasta.


PogodaLotto


Reklama


W tym miejscu może znajdować się twoja reklama, wiecej informacji
TUTAJ


Wszelkie Prawa Zastrzeżone © 2008 ELKORS

szablony www